Why and How to Store Powdered Milk

powdered milk uses

Milk is a basic ingredient for so many recipes as well as a favorite beverage. But if you're not able to run to the store for a gallon, powdered milk is handy and easy to use. That's why it's so important to include it in your food storage plans.

It's not inexpensive either, but buying it in the grocery store in 12 oz (or whatever) sizes is not the most cost effective way to purchase powdered milk for food storage purposes.

Several people have ask questions about powdered milk so let's see if I can provide the answers you  need.

Why should I store powdered milk?

Food storage calculators vary in their recommendations for the amount of powdered milk per person per year. If you store about 16 pounds, that would include only enough for one glass of milk per day. However, if you needed to live off your food storage and wanted to cook with it, you would definitely want to have more milk - more like 75 pounds. Also if you have small children or a nursing mother in your family, it is important to have even more powdered milk. Because of the high nutrient levels in powdered milk, if you had no other food, you could actually sustain life by ONLY drinking powdered milk for quite some time. So storing more is never a bad thing!

Check the Food Storage Calculator to determine how much to store for your size family.

Is there a milk alternative?

A milk alternative contains a lot of ingredients to make it taste good including whey, partially hydrogenated vegetable oil, and high fructose corn syrup. It is NOT 100% milk. As a result, it tastes yummier, but does not have as much protein, calcium and other nutrients that could be critical in a crisis.

It also includes some ingredients that are not exactly healthy (high fructose corn syrup?). If you were to use this milk alternative in recipes or to make cheese, etc., the end result would be different than if you used 100% milk — and probably not the results you wanted. You might want to use this milk only for drinking because of its great taste.

Is there a dry whole milk product available?

Yes, dry whole milk is available however, it’s much more difficult to find, especially in bulk.

I found two or three brands on Amazon. You can sometimes find a whole dry milk product in the Hispanic foods section at your local grocery store or a specialty food store.

Peak one and comes in a 14.1 oz (400 gram) or 31.7 oz (900 gram) size and has added vitamins A and D.

Nido is made by Nestle and is fortified with vitamins A, C, D, Calcium, Iron and Zinc and comes in a 1.76 lb (800 grams) can.

There are a couple others and the reviewers rave about the taste, so you might want to try one of them.

How can I improve the taste of powdered milk?

One trick I learned as a child is to mix a little bit of sugar and vanilla into your powdered milk. If it's served cold, with the sugar and vanilla, you will find it definitely improves the taste.

What’s the best way to rotate my powdered milk?

Different sources claim the shelf life on powdered milk can be up to 20-25 years; while some say 6-10 years. So I would recommend getting into the habit of rotating your powdered milk to keep your supplies as fresh as possible.

Since many people are not fond of drinking powdered milk as a replacement to regular milk, use it in recipes where no one will notice the difference.

Where can I purchase powdered milk for the best price?

I've been researching various brands and sources to find good quality dry milk but at a lower cost than the regular grocery store - which is about $.66 per serving. Here are my results:

Saratoga Farms Instant Milk ValueBUCKET

Saratoga Farms brand can be found at The Ready Store.

They use a unique dehydration process that retains the taste so you can have milk that tastes like milk, while maintaining the nutrition and vitamins that we all need.

It comes in #10 cans or a 5-gallon bucket (18 lbs.) and has a shelf life of up 25 years. (Shelf life opened: 1-2 years)

For the cost analysis, this 5-gallon bucket has 400 servings at a cost of $.23 per serving (today's sale cost), and $.41 per serving at the regular price.

Emergency Essentials Non-Fat Instant Milk

Emergency Essentials Instant Nonfat Dry Milk has a natural, creamy taste you will love. Their innovative drying method makes it easy to mix with no chalky taste.

Made from pasteurized skim milk, each can makes 72 1-cup servings. High in calcium and protein, this instant milk is a versatile cooking ingredient.

For the cost analysis, since this brand (#10 can) has 72 servings, it costs $.28 per serving (today's sale cost) and $.37 per serving at the regular price.

Bottom line: Most emergency preparedness companies carry non-fat instant milk and I personally think they are better tasting and a higher quality than the grocery store brands (based on my taste-testing). The facts bear out that they are less expensive than buying in a grocery store but mainly because they are packaged in bulk. Plus, you are guaranteed that they are properly packaged for long term storage.

Related Content:

Top of Pagetop of page